Detektor Super Kamiokande
Společně 40 univerzit a a výzkumných ústavů z celého světa pracují na objasnění podstaty záhad elementárních částic a vesmíru, do kterých patří i Neutrina.
Super-Kamiokande je velký detektor, který pozoruje hlavně elementární částice zvané neutrina. V roce 2015 získal profesor Takaaki Kajita Nobelovu cenu za objev oscilací neutrin v tomto Super-Kamiokande. Také za předchůdce Kamiokande získal profesor Masatoshi Koshiba Nobelovu cenu v roce 2002. Super-Kamiokande je tak nadále lídrem ve výzkumu neutrin.
I když je každé neutrino extrémně malé, jsou neutrina druhými nejhojnějšími částicemi ve vesmíru hned po světle. Mnoho neutrin se valí na Zemi ze Slunce a hvězd. Neutrina vznikají také srážkou záření z vesmíru (kosmického záření) se zemskou atmosférou. (Dokonce i banány vyzařují neutrina!) Protože je neutrino tak malé a není ovlivněno elektromagnetickou silou, snadno projde i zemí. Neutrina se proto sypou nejen z oblohy, ale procházejí také ze zadní strany Země a pokračují dále do nebe. Každou sekundu projdou našimi těly stovky bilionů neutrin ze Slunce.
Přestože je obtížné pozorovat samotná neutrina, můžeme detekovat nabité částice generované interakcemi s neutriny. Neutrino může projít čímkoli, ale ve vzácných případech vyvrhne nabité částice tím, že se střetne s hmotou, která mu stojí v cestě. V Super-Kamiokande pozorujeme slabé prstencové „Čerenkovovo světlo“ vyzařované nabitou částicí vyvrženou při srážce neutrina s vodou v detektoru. Obraz z detektoru můžete sledovat v reálném čase na: www-sk.icrr.u-tokyo.ac.jp/realtimemonitor/