Komunita a bateriové úložiště s ukládáním přebytků

Jelikož 5-6 kW generátor může vyrobit každý den 120 až 144 kWh elektrické energie a spotřeba domácnosti je obvykle o 100 kWh menší, dává smysl takový zdroj energie využívat v rámci energetického společenství / komunity kde budu mít tolik domácností, abych si byl 100% jistý, že veškerou vyrobenou energii budu schopen spotřebovat. Jakákoliv regulace má totiž zpoždění v čase a zbytečně zvyšuje pořizovací i provozní náklady. Pořizovací náklady protože potřebuji větší kapacitu bateriového úložiště a provozní náklady jelikož u energie ukládané do baterie musím počítat s amortizací baterie a ztrátami při nabíjení a vybíjení baterie (cca 10 - 20 %). V této souvislosti je zajímavé upozornit na absurdní skutečnost, že ztráty na elektrickém vedení jsou (v případě že půjdu dál než k nejbližší trafostanici) větší, než při ukládání do baterie, ale český "systém" s nimi nepočítá. V tomto směru je mnohem více spravedlivý rakouský model, kde je zohledněno odkud a kam si energii posílám. Jak už tomu tedy v životě bývá, důležitá není pouze fyzika, ale i to, jaká je legislativa, protože ta často poskytuje nelogická a přesto výhodná řešení.

Pokud ovšem 5-6 kW generátor umístím do objektu, kde je průměrná spotřeba například 10 až 12 kW, třeba do kancelářské budovy, bytového domu, nebo výrobního podniku, dává větší smysl samostatné bateriové úložiště s detekcí a možností ukládání přebytků elektrické energie do baterie s následným využitím takto uložené baterie v době, kdy aktuální spotřeba přesáhne 6 kW hranici. Je to výhodnější jelikož při posílání přebytků na jiné místo, platím v místě odběru poplatky za distribuci. Pokud ovšem veškerou vyrobenou energii spotřebuji v místě výroby, poplatkům se vyhnu. Je ovšem nutné počítat se ztrátami při nabíjení i vybíjení a zmíněnou amortizací baterie. Ve finále tedy pravděpodobně zjistíte, že nejlepším řešením je kombinace nezávislého bateriového úložiště a komunitní energetiky.

Obě tato řešení nabízí například Chytré bydlení Morava (www.usporybudovam.cz). V případě bateriového úložiště se dokonce jedná o transformátorové inventory, které jsou více odolné na anomálie v síti, přepětí atd. Zároveň se jedná o bezpečné a libovolně škálovatelné řešení na 48 V. Bateriové úložiště navíc vůbec nekomunikuje s výrobou, je naprosto nezávislé, ať už se jedná o fotovoltaiku na střeše budovy, nebo libovolný jiný generátor, stačí mu měřící cívky na přívodním kabelu do domu a umí balancovat vyrobenou energii na fázích, tedy mohu použít i jednofázový generátor a posílat přebytky na zbylé dvě fáze.

Na našich stránkách používáme výhradně nezbytné Cookies, které lze navíc 1 kliknutím smazat ...