NEUTRINO ENERGY
Neutrino jako revoluční zdroj energie ...
NEUTRINO ENERGY
Pro výrobu energie se využívá oscilace neutrin ...
Energetiká síť
Pro malé odběratele energetická síť ztratí svůj význam.
IceCube Neutrino Observatory
Neutrinová observatoř postavená v Antarktidě. Projekt je uznávaným experimentem CERNu.

Co jsou to Neutrina?

Neutrina jsou neskutečně malé a lehké elementární částice, které se pohybují extrémně rychle – cestu od Slunce k Zemi urazí za neskutečných osm minut, tedy přibližně stejnou rychlostí jako má světlo, kterému to trvá 8 minut a 20 vteřin (rychlost světla ve vakuu je 300 000 km/s). Narozdíl od světla však Neutrino prochází vším – nic pro něj není překážkou. 1 cm3 obsahuje přibližně 300 Neutrin, každou vteřinu dopadne na plochu 1 cm2 přibližně 370 000 Neutrin. Jedna 500 ml PET lahev tedy obsahuje přibližně 150 000 Neutrin. Neutrino je tak malé, že kdyby bylo veliké 1 mm, člověk by musel být velký jako celá Galaxie tj. 105 700 světelných let.

Jak vznikají Neutrina?

Neutrina vznikají nejčastěji při jaderných reakcích, tedy i na Slunci. Jejich vznik je známý již velmi dlouho a to proto, že při porovnávání hmotnosti těles na vstupu a výstupu u jaderných reakcí, byl malý rozdíl v hmotnosti – který je připisován právě vzniku Neutrin. Teprve později se zjistilo, že tato Neutrina oscilují resp. existují tři typy neutrin:

  • electron neutrino
  • muon neutrino
  • tau neutrino

... a neutrino v průběhu letu mění svůj typ. Tyto změny jsou doprovázeny nebo nazývány oscilacemi, které se právě využívají pro generování elektrické energie. 
Více podrobností v anglickém jazyce na Wikipedii: en.wikipedia.org/wiki/Neutrino

Jsou tyto informace důvěryhodné?

Zejména o generování energie pomocí Neutrina? Podle nás existuje minimálně reálný základ v podobě ověřených informací. Samotná existence Neutrina se předpokládá již 90 let. Neutrino bylo poprvé popsáno Wolfgangem Paulim v roce 1930, aby vysvětlil, jak může beta rozpad šetřit energii, hybnost a moment hybnosti (spinu). 
Odborný článek Enrica Fermiho, napsaný v roce 1934, sjednotil Pauliho neutrino s pozitronem Paula Diraca a modelem neutron-proton Wernera Heisenberga a poskytl první solidní teoretický základ pro budoucí experimentální práci. První důkaz o existenci neutrin přišel v roce 1938 prostřednictvím simultánních měření elektronu a zpětného rázu jádra v komoře.

Novodobá současnost …

V dnešní době již pojednává o Neutrinu a jeho oscilaci mnoho prestižních organizací a lze tedy tyto informace považovat za potvrzené a důvěryhodné. Mimo jiné:
Přesné měření parametrů oscilací neutrin, dizertační práce dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/179857
SNO – Sudbury Neutrino Observatory, Ontario, Kanada: "V detektoru byly v roce 2001 potvrzeny oscilace slunečních neutrin."
Zdroj: www.aldebaran.cz/bulletin/2005_05_neu.php
IceCube Neutrino Observatory - neutrinová observatoř postavená v Antarktidě: icecube.wisc.edu/science/icecube/
Tisíce senzorů jsou umístěny pod antarktickým ledem:

Icecube_detector_1280.jpg

Patent na generátor

Patentová přihláška byla podána v roce 2013, vynález je chráněn mezinárodním patentem W02016142056A1 (ke stažení ZDE). Strukturálně se nanomateriál skládá ze střídajících se vrstev grafenu, křemíku s aplikací kovové fólie. Každá vrstva grafenu se nachází mezi dvěma vrstvami křemíku (viz. obrázek). Na první vrstvu grafenu je nanesena kovová fólii, obvykle z hliníku. Počet grafeno-křemíkových vrstev je od 12 do 20, optimálně tucet. Nanomateriál je nanesen na jednu stranu kovové fólie, čímž se strana s nanomateriálem stává kladným pólem a nepotažená strana záporným pólem. Původně měl článek o velikosti 200x300 mm za normálních podmínek napětí 1,5 V a proud 2 A tj. 3 W. Tucet vrstev tedy 36 W. Nezapomeňte, že se bavíme o nanomateriálech a jaká je reálná velikost Neutrina. Aktuálně generátor o velikosti max. 1/4 m3 má deklarovaný výkon 5-6 kW (24/7 !) a avízovaná cena je 11 000 Euro tj. pouhých 275 000 Kč. K dispozici bude i generátor s dvojnásobným výkonem. Výroba továren již byla zahájena například ve Švýcarsku:
neutrino-science.com/the-final-stages-of-development-toward-mass-production-of-neutrinovoltaic-power-sources-are-wrapping-up/

Neutrino Energy Group

Neutrino Energy Group spolupracuje s celosvětovým týmem vědců a různými mezinárodními výzkumnými centry, které se zabývají aplikačním výzkumem, přeměnou spekter neviditelného záření Slunce, mimo jiné neutrin (vysokoenergetické částice, které neustále od Slunce procházejí vesmírem, tedy i na Zemi). Zabývají se využití Neutrin k výrobě elektrické energie. Tuto technologii nazývají rovněž Neutrinovoltaic - de faccto se jedná o alternativní využití Sluneční energie. Narozdíl od fotovoltaických panelů Neutrinovoltaika nepotřebuje být na slunném místě, nevadí jim oblačnost. 

Neutrino Energy Group v čele s generálním ředitelem Holgerem Thorstenem Schubartem vyrábí stohovatelné a škálovatelné neutrinovoltaické moduly, které obsahují nanomateriál složený z vrstev ultratenkého grafenu, křemíku a tenké vrstvy kovového materiálu, obvykle hliníku. Při průchodu Neutrin tento materiál vibruje a vzniká rezonance, která umožňuje vznik elektrické energie. Neutrinovoltaická technologie funguje zcela nezávisle na období a počasí. Neutrina se nikdy nepřestanou srážet se Zemí, což znamená, že neutrinovoltaické články fungují ve dne i v noci, 24/7 ... 365 dní v roce.